Pozioma i pionowa instalacja pompy ciepła

Geotermalne pompy ciepła wykorzystują stałą temperaturę ziemi jako medium wymiany, a nie temperaturę powietrza. Niektóre modele są wyposażone w sprężarkę i wentylatory. Dzięki temu zapewniają większy komfort i wygodę. Jednocześnie pozwalają zaoszczędzić energię. W porównaniu do powietrznych pomp ciepła są cichsze, dłużej działają. Wymagają niewielkiej konserwacji. Profesjonalista określi potrzebną ilość odwiertów pompy ciepła.

Systemy z zamkniętą pętlą

Większość geotermalnych pomp ciepła z zamkniętą pętlą cyrkuluje roztwór przeciwzamrożeniowy przez wspomnianą pętlę. Zwykle jest wykonana z plastikowych rurek zakopanych w ziemi lub zanurzonych w wodzie. Wymiennik ciepła przenosi ciepło między czynnikiem chłodniczym w pompie a roztworem zapobiegającym zamarzaniu w zamkniętej pętli. Może być skonfigurowana poziomo lub pionowo. W niektórych przypadkach jest to staw/jezioro.

Wymiana bezpośrednia nie wykorzystuje wymiennika ciepła. Zamiast tego pompuje czynnik chłodniczy przez miedziane rury zakopane pionowo lub poziomo. Systemy bezpośredniej wymiany wymagają większej sprężarki. Najlepiej sprawdzają się w przypadku wilgotnych gleb. Czasami wymagają dodatkowego nawadniania. Nie należy instalować ich w glebie powodującej korozję rur miedzianych.

Pozioma i pionowa instalacja

Taki rodzaj instalacji sprawdzi się dobrze, jeśli dysponujemy dużą działką. Wymaga odwiertów pompy ciepła o głębokości 120 cm. Najpopularniejsze układy składają się z dwóch rur.

W dużych budynkach komercyjnych i szkołach często stosuje się systemy pionowe. Nie wymagają bowiem tak dużej działki. Ich instalacja nie utrudnia życia mieszkańcom. W przypadku systemu pionowego wierci się otwory pompy ciepła (o średnicy około 120 cm) w odległości około 600 cm i głębokości 30-120 m.

Inne rozwiązania

Jeśli w pobliżu znajduje się odpowiedni zbiornik wodny, może być opcja generująca najniższe koszty. Rura zasilająca jest poprowadzona pod ziemią od budynku do wody i zwinięta w kręgi co najmniej 2,5 m pod powierzchnią. Dzięki temu można uniknąć zamarznięciu. Cewki należy umieszczać wyłącznie w źródle wody spełniającym minimalne kryteria dotyczące objętości, głębokości i jakości.

Warto też rozważyć system otwartej pętli. Ten rodzaj układu wykorzystuje studnię jako płyn wymiany ciepła, który krąży bezpośrednio przez układ pompy. Po przepłynięciu przez system woda wraca do ziemi przez studnię lub zrzut do wód powierzchniowych. Ta opcja jest oczywiście praktyczna tylko wtedy, gdy można zaopatrzyć się w stosunkowo czystą wodę. Należy również sprawdzić, czy takie działanie jest zgodne z lokalnymi przepisami. W niektórych przypadkach stosuje się systemy hybrydowe. Sprawdzą się tam, gdzie potrzeby chłodzenia są znacznie większe niż potrzeby ogrzewania.