Kto powinien udać się do fizjoterapeuty?
W ostatnich latach jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju fizjoterapii. W Polsce ta specjalność medyczna cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem. Stale rośnie liczba uczelni kształcących przyszłych adeptów zawodu. Istnieją zatem powody, które sprawiają, że jest to atrakcyjna i pożądana profesja.
Co wiemy o pracy fizjoterapeuty?
O fizjoterapii z pewnością każdy z nas niejednokrotnie słyszał. Sprecyzowanie, czym właściwie zajmuje się fizjoterapeuta, nie jest już takie proste. Powszechnie krąży wiele stereotypów związanych z tym zawodem. Te najbardziej „eleganckie” wiodą do gabinetów o wystroju rodem z ekskluzywnego spa: nastrojowa muzyka, aromatyczne olejki i leżanka lekarska – a właściwe luksusowe łóżko do masażu o awangardowym kształcie. Ten obraz bardzo daleki jest od codziennej pracy fizjoterapeuty, choć rzeczywiście w jego gabinecie z pewnością będzie kozetka lekarska.
Kiedy szukamy fizjoterapeuty?
Przyzwyczailiśmy się do pewnych schematów leczenia. Boli nas bark czy kolano, więc udajemy się do ortopedy jak do warsztatu samochodowego. Zabieramy popsutą część i liczymy na szybki serwis. Na kolejnej wizycie dowiadujemy się, że badania właściwie nic nie wykazały, więc zdrowi możemy wracać do domu. Nadzieja na wyleczenie prysła, ból został. Najczęściej dopiero w takiej sytuacji dowiadujemy się, że istnieją specjaliści od ruchu, którzy potrafią odnaleźć przyczynę naszego bólu i pomogą nam poprawić komfort życia. Po co więc tracić czas?
Dla kogo leżanka lekarska u fizjoterapeuty?
Właściwie dla każdego z nas. Siedzący tryb życia i wywołane nim choroby cywilizacyjne często skłaniają ludzi do podjęcia trudnej decyzji o rozpoczęciu uprawiania jakiegoś sportu. Choć ruch to zdrowie, bezpieczniej skonsultować ten krok ze specjalistą. Sprawdzi on możliwości naszego ciała (nawet to, jak oddychamy!) i podpowie, w jaki sposób wykonywać ćwiczenia, czego się wystrzegać. Wizyta u fizjoterapeuty to także dobry krok dla tych, którzy planują powrócić do aktywności fizycznej lub chcą lepiej wykorzystywać potencjał własnego ciała i szybciej osiągnąć założone efekty treningów.
W powszechnej opinii nadal praca fizjoterapeuty kojarzy się z kozetką lekarską i rehabilitacją pourazową. Powinniśmy przełamywać ten stereotyp. To fizjoterapeuta powiąże bolący bark z urazem kostki, wyleczy ból, a współpraca z nim podniesie komfort naszego życia. Więcej znajdziesz tutaj: sklep.wstech.eu/category/lezanki-medyczne