Metody obróbki blachy nierdzewnej

przemysł, technologie paź 1, 2022

Po wynalezieniu stali nierdzewnej inżynierowie szybko znaleźli dla niej zastosowanie. Pierwsze sztućce były produkowane zaledwie 5 lat po tym, jak angielski metalurg Harry Brearley zdał sobie sprawę, że jego stal chromowa jest odporna na rdzę. W 1926 roku, kiedy stal nierdzewna miała trzynaście lat, zaczęto jej używać w implantach chirurgicznych. W 1935 pojawił się pierwszy samolot pokryty stalą nierdzewną.

II wojna światowa znacząco przyczyniła się do wzrostu globalnej produkcji tego materiału. Dziś blachy nierdzewne używane są w niemal każdej gałęzi przemysłu: od stomatologii i medycyny przez motoryzację po energetykę i kosmonautykę. Blachy nierdzewne są cenione nie tylko z powodu swojej wszechstronności, wytrzymałości i estetycznemu wykończeniu, ale również a może przede wszystkim łatwości obróbki oraz niskim kosztom eksploatacji.

Obróbka blachy nierdzewnej – najpopularniejsze metody

Obróbka blachy nierdzewnej pozwala uformować ją do określonego kształtu i rozmiaru. Dynamiczny rozwój technologii i powstanie maszyn sterowanych numerycznie (CNC) znacząco usprawniły ten proces. Maszyny CNC zapewniają dokładność wymiarowo-kształtową obrabianych przedmiotów i możliwość produkcji seryjnej, co pozwala skrócić czas inwestycji.

Jakie są metody obróbki blachy nierdzewnej? Do najpopularniejszych zaliczamy te związane z formowaniem, czyli cięcie i gięcie.

Cięcie blachy nierdzewnej

Współcześnie odchodzi się od cięcia ręcznego i używa się alternatywnych metod obróbki blachy nierdzewnej takich jak cięcie laserowe, plazmowe i strumieniem wody. Wykrawarki CNC mogą być używane do wycinania kształtów zarówno z cieńszych blach, jak i grubszych arkuszy stali o skomplikowanej strukturze i formie.

Cięcie strumieniem wody

Cięcie blachy nierdzewnej wodą jak sama nazwa wskazuje, polega na obróbce materiału z pomocą czystego strumienia wody o wysokim ciśnieniu z lub bez dodatku ścierniwa. Zalety takiego rozwiązania to:

  • wysoka jakość krawędzi,

  • brak emisji szkodliwych gazów i pyłów

  • duża precyzja podczas wycinania nietypowych kształtów i pełnych detali elementów.

Cięcie plazmowe

Alternatywną metodą obróbki blachy nierdzewnej jest cięcie plazmowe. Za jej wykorzystywaniem przemawiają: niskie koszty, duża prędkość cięcia pod różnymi kątami oraz możliwość znakowania detali. Wśród wad można wymienić duże natężenie hałasu podczas pracy oraz wyższe stężenie pyłów i gazów.

Cięcie laserem

Laserowe wycinanie blachy nierdzewnej jest najpopularniejszą, a tym samym najszybszą i najprecyzyjniejszą metodą obróbki skrawaniem. Polega na wypalaniu, sublimacji lub topieniu materiału z użyciem tlenu bądź azotu. Cięcie laserem jest jedną z najdroższych metod obróbki, jednak idealnie sprawdza się w przypadku realizacji mniejszych zleceń.

Gięcie blachy nierdzewnej

Gięcie to proces obróbki blachy nierdzewnej, w której krawędź materiału jest kształtowana termicznie tak, aby zwiększyć sztywność całej konstrukcji. Gięcie stali nierdzewnej jest standardowym procesem formowania części metalowych do różnych zastosowań. Inżynierowie i projektanci uważają to za podstawową operację podczas produkcji elementów do systemów rur i rurociągów. Do gięcia blach używa się prasy krawędziowej CNC o nacisku kilkuset ton (przeważnie powyżej 200.).

Usługi obróbki blachy nierdzewnej w firmie Invest-Tech

Zaplanowane formowanie blachy jest często niezbędne do dalszej obróbki. Warto pamiętać o tym, aby cały proces przebiegał pod okiem doświadczonych inżynierów. W przeciwnym razie materiał może ulec uszkodzeniu i nadawać się do wyrzucenia. Jeśli chcesz zlecić wycinanie z blachy nierdzewnej, zapoznaj się z ofertą usług firmy Invest-Tech, która dokłada wszelkich starań, aby usługa zrealizowana została precyzyjnie i zgodnie z oczekiwaniami klienta.

Więcej na https://invest-tech.pl/