Ciepła woda w domu to obecnie konieczność. W jaki sposób można zapewnić sobie ciepłą wodę użytkową? Jest na to wiele metod uzależnionych od dostępnych źródeł energii. Jedną z nich są podgrzewacze ciepłej wody. To nowoczesne urządzenia stosowane w domowych instalacjach wodnych. Mogą być zasilane na kilka sposobów: prądem, gazem, olejem opałowym albo paliwami stałymi. Umieszcza się je zazwyczaj w łazienkach albo przy kotłach grzewczych.
Zastosowanie podgrzewaczy ciepłej wody
Podgrzewcze ciepłej wody są stosowane w trzech przypadkach: gdy kuchnia jest w dużej odległości od kotłowni, a urządzenia sanitarne w łazience i toalecie są podłączone do c.w.u.; w okresach letnich, kiedy piece na paliwo stałe nie zdają egzaminu, bo potrzeba wyłącznie ciepłej wody i nie ma powodu, by przy tym ogrzewać cały dom oraz kiedy nie jest doprowadzona do domu sieć gazowa i trzeba ogrzewać pomieszczenia prądem.
Jak dobrać podgrzewacz?
Na rynku są dostępne różne podgrzewcze ciepłej wody. Żeby ustalić, jaki jest nam potrzebny, należy uwzględnić trzy kwestie: jaka jest odległość między podgrzewaczem a urządzeniami wymagającymi ciepłej wody; ile osób może jednocześnie korzystać z ciepłej wody oraz z jakich urządzeń będą korzystali domownicy.
Rodzaje podgrzewaczy ciepłej wody
Wyróżnia się trzy główne rodzaje podgrzewaczy. Dzielą się one ze względu na sposób zasilania.
Elektryczne podgrzewacze ciepłej wody
Ich zaletą jest niewysoka cena oraz prosta obsługa. Wymagają odpowiedniej instalacji elektrycznej i zabezpieczeń. Zmagazynowana w zbiorniku woda jest podgrzewana do określonej temperatury i przetrzymywana do czasu zużycia. Przed ostygnięciem wodę chronią termostat oraz izolacja.
Przepływowe podgrzewacze ciepłej wody
Uruchamiają się w chwili, gdy odkręcimy kran. Zużywają tylko tyle energii, by ogrzać wodę w danym czasie. Jeżeli po jakimś czasie ponownie korzystamy z ciepłej wody, musimy poczekać, by woda została znów podgrzana. Żeby z kranu od razu leciała ciepła woda, podgrzewacz powinien być blisko.
Gazowe podgrzewacze ciepłej wody
Wymagają podłączenia do instalacji gazowej i komina, który został przystosowany do odprowadzania spalin gazowych. Pomieszczenie musi być odpowiednio przygotowane i spełniać szereg warunków, w tym: niezamieszkałe przez ludzi, z dobrą wentylacją, odpowiednią wielkością oraz osobny przewód odprowadzający spaliny ponad dach domu.