Przemysł chemiczny zajmuje się zarówno wytwarzaniem prostych surowców chemicznych, jak i wielką chemią. Wszystkie te działania muszą być profesjonalne i opierać się na określonych zasadach.
W ramach prostego wytwarzania surowców chemicznych, przemysł chemiczny zajmuje się produkcją kwasu siarkowego, tworzyw i włókien sztucznych oraz barwników. Są to składniki, które stają się częścią wielu przedmiotów. Są one równie istotne, jak wielka chemia, która wykorzystywana jest przez koncerny i ogromne zakłady produkcyjne.
Przemysł chemiczny obejmuje zarówno składniki wykorzystywane przez największe firmy przemysłowe, jak i przez indywidualnych klientów. Do takich podstawowych produktów chemicznych, z jakich korzystają indywidualni klienci należą farby, środki czystości, a także farmaceutyki. Są to produkty, które znajdują zastosowanie w każdym domu, a zapotrzebowanie na nie jest bardzo duże w każdym mieście.
Produkcja przemysłu chemicznego stanowi 11% całego przemysłu w Polsce. W związku z tym, jest to całkiem pokaźna gałąź przemysłowa. Do produkcji produktów chemicznych potrzeba bardzo dużo wody. W związku z tym, zakłady przemysłowe produkujące chemię, sytuowane są blisko rzek i zbiorników wodnych, z których mogą czerpać potrzebne zasoby. Trzeba jednak pamiętać, że przemysł chemiczny jest również bardzo niebezpieczny dla ludzi, jak i dla środowiska. Jeżeli fabryki chemiczne nie stosują się do zasad BHP, może dojść do poważnego skażenia przyrody. Dlatego tak ważne jest, aby zakłady przemysłowe zakładały filtry i nie wypuszczały chemikaliów do wód.
Podział przemysłu chemicznego
Przemysł chemiczny można podzielić na przemysł chemii nieorganicznej, który obejmuje przetwarzanie siarki, soli mineralnych czy składników powietrza. Są one przekształcane w gotowe produkty lub półprodukty. Kolejnym rodzajem jest przemysł chemii organicznej, który obejmuje przetwarzanie ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla kamiennego, drewna, kauczuku, tłuszczów oraz innych tego typu materiałów.
Przemysł chemiczny obejmuje wiele składników, z których powstaje niezliczona ilość produktów codziennego użytku.