Przemysł włókienniczy i odzieżowy

Przemysł włókienniczy wraz z przemysłem odzieżowym i skórzanym, zaliczany jest do przemysłu lekkiego. Dla Polski jest to bardzo ważny sektor działalności.

Okręgi i ośrodki przemysłowe: łódzki, białostocki, bielski i częściowo sudecki rozwinęły się w XIX wieku właśnie dzięki przemysłowi włókienniczemu. To za jego sprawą stały się tak popularne. Inne ośrodki włókiennictwa polskiego to m.in. Kalisz, Częstochowa, Zielona Góra, Żyrardów. W zakładach tego przemysłu zatrudnionych było wiele kobiet, które zdobywały doświadczenie w branży odzieżowej i włókienniczej. To właśnie dzięki ich pracy do sklepów mogły trafiać ubrania oraz wiele innych produktów wymagających ręcznej produkcji z materiałów tekstylnych.

Od 1989 roku przemysł włókienniczy i odzieżowy zacząć rozwijać się w naszym kraju na dobre. Do tej pory radzi sobie całkiem nieźle, choć musi walczyć z konkurencją z Azji. Do Polski napływa bardzo wiele produktów słabiej jakości, produkowanych przez Azjatów. Dostępne są one w bardzo niskich cenach. Produkty te wytwarzane są za marne grosze, ponieważ siła robocza w tamtym regionie świata jest niezwykle tania.

Na pewno jednak nie powoduje to, że przemysł włókienniczy w Polsce jest na wymarciu. Stale powstają nowe firmy, dla których odzież jest czymś wartościowym i wytwarzają ją przy użyciu bardzo dobrej jakości produktów. Wszystko to sprawia, że możemy pochwalić się obecnie dużą ilością polskich firm odzieżowych, które dostarczają przepiękne kreacje, a polscy projektanci są doceniani na całym świecie. Przemysł włókienniczy i odzieżowy może się więc obecnie bardzo dobrze rozwijać. Szczególnie, że projektanci mają dostęp do szerokie gamy dobrej jakości materiałów, które mogą sprowadzać z dosłownie wszystkich zakątków świata. Nie ma pod tym względem żadnych ograniczeń.

Można więc śmiało powiedzieć, że przemysł włókienniczy i odzieżowy w Polsce jest bardzo wartościowy i na pewno warto go doceniać. Dzięki niemu wiele osób ma zatrudnienie i może rozwijać swoją karierę zawodową, co również nie jest bez znaczenia.