Czym jest pałeczka ropy błękitnej?

gru 14, 2022 Ogólne

Czym jest pałeczka ropy błękitnej?

Pseudomonas aeruginosa, czyli właśnie pałeczka ropy błękitnej, to bardzo groźna bakteria, występująca zarówno w wodzie, jak i glebie oraz przewodzie pokarmowym u ludzi i zwierząt. Zakażenie etiologiczne, spowodowane jej obecnością w innych partiach naszego organizmu, jest o tyle poważne, że oprócz różnego rodzaju schorzeń, niesie też ono ze sobą ryzyko zgonu pacjenta. Szczególnie narażone są tu osoby chore, których układ odpornościowy nie funkcjonuje w sposób prawidłowy. Co więcej, pałeczki nie potrzebują dużych ilości substancji odżywczych do dalszego rozwoju, a ponieważ produkują one enzymy, odpowiedzialne za trawienie białek, są w stanie wnikać w tkanki bez większych problemów. Warto więc zapoznać się z najistotniejszymi kwestiami, dotyczącymi tego patogenu.

 

Najczęstsze objawy zakażenia pałeczką ropy błękitnej

 

Osoby, którym wszczepiono sztuczną zastawkę w sercu, są tu narażone w szczególności na zapalenie wsierdzia. Pałeczka ropy błękitnej u pacjentów z przewlekłymi chorobami płuc lub leczonych immunosupresyjnie powoduje z kolei przewlekłe zapalenie płuc. W tym przypadku, chory odczuwa gorączkę, dreszcze, splątanie, uporczywy kaszel oraz ciężką duszność. Obecność Pseudomonas aeruginosa w organizmie to także ryzyko zakażenia ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącego najczęściej do rozwoju ropnia mózgu lub stanu zapalnego opon mózgowo-rdzeniowych. W sytuacji, gdy pałeczką zostanie skażona krew, może dojść do tzw. bakteriemii, objawiającej się w formie charakterystycznych grudek, przekształcających się z czasem w pęcherze, wypełnione treścią krwotoczną. Innym przykładem jest tu też zakażenie przewodu pokarmowego, którego najczęstszymi objawami są biegunka, bóle głowy oraz gorączka.

 

Czyszczenie i dezynfekcja instalacji wodociągowej

 

Ponieważ pałeczka ropy błękitnej występuje między innymi w wodzie, warto zadbać o nasze bezpieczeństwo, przeprowadzając regularną dezynfekcję domowych wodociągów. I chociaż sieć miejska jest regularnie monitorowana, osoby, korzystające z własnego ujścia wody, muszą samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Najlepsze efekty uzyskamy, korzystając z usług specjalistycznych firm, zajmujących się zwalczaniem szkodliwych mikroorganizmów. Rozwiązanie to jest o tyle korzystne, że unikniemy dzięki niemu wszelkich niedopatrzeń, zaś nowoczesne techniki czyszczenia sprawią, że skład i właściwości wody pozostaną nienaruszone.