Czwarta rewolucja przemysłowa – co nas czeka?

wrz 27, 2018 trendy

Czwarta rewolucja przemysłowa – co nas czeka?

Różne gałęzie przemysłu ewoluują w różnym tempie. Podstawą zmian są zawsze innowacyjne rozwiązania techniczne, które pozwalają na usprawnienie systemu. Właściwie każde przedsiębiorstwo produkcyjne dąży do tego samego – do wyższej efektywności, przy zachowaniu niskich kosztów i odpowiedniej jakości. To właśnie te potrzeby były zawsze zaspokajane przez kolejne rewolucje przemysłowe.

Jak zmieniał się przemysł?

Dotychczasowe rewolucje przemysłowe przynosiły przełomowe rozwiązania i wynalazki. Pierwsza rewolucja przemysłowa, która trwała do drugiej połowy XIX wieku, przyniosła rozwój hutnictwa i budowę silnika parowego. Druga rewolucja przemysłowa miała miejsce od drugiej połowy XIX wieku do początku XX wieku. To wtedy powstał silnik spalinowy, wynaleziono żarówkę, a fabryka Forda uruchomiła pierwszą linię montażową na świecie.

Druga połowa XX wieku przyniosła za sobą trzecią rewolucję przemysłową. Powszechne stało się korzystanie z komputerów i automatyzowanie procesów produkcyjnych. Dało to możliwość produkcji na masową skalę, przy dużej wydajności, szybkości i mniejszych kosztach.

Przemysł 4.0 – przed nami kolejna rewolucja przemysłowa

Obecnie stoimy przed wizją czwartej rewolucji przemysłowej, nazywanej Przemysł 4.0. Czeka nas jeszcze większa informatyzacja i cyfryzacja procesów produkcyjnych. Ważna będzie nie tylko większa efektywność, ale też elastyczność. Dzięki temu możliwa stanie się personalizacja wyrobów i produkowanie niewielkich ilości dla konkretnego klienta.

Rola człowieka w całym procesie produkcyjnym ma się ograniczać do minimum. Rolę przejmą maszyny, które będą podejmować decyzje i komunikować się między sobą. Normą mają stać się inteligentne fabryki, w których główną rolę będą grać wyłącznie maszyny i roboty.