Naprawa chłodnic płytowych – na czym polega?

lip 2, 2019 przemysł

Naprawa chłodnic płytowych – na czym polega?

Chłodnice płytowe (czyli płytowe wymienniki) powinny przechodzić konserwację i regenerację w odpowiednim odstępie czasowym (niektóre co 10 lat, inne kilka razy w roku), a to może jednocześnie oznaczać, że koniecznym będzie dokonanie ich czyszczenia lub wymiany płyt.

Nie oznacza to jednak, że do czasu wykonania obowiązkowego czyszczenia, chłodnica płytowa będzie działać bez zarzutu – może zdarzyć się awaria, a wówczas potrzebna jest pomoc specjalistów, którzy zlokalizują problem oraz go sprawnie naprawią.

Rodzaj awarii, który może się zdarzyć, jest zależny od wielu czynników i rodzaju wymiennika. Może się wówczas okazać, iż potrzebne będzie wymiana uszczelek wymiennika płytowego, czyszczenie płyt (tzw. trawienie poprzez kąpiel chemiczną zdemontowanych płyt w wannie z roztworem czyszczącym), płukanie wymiennika, czyli czyszczenie w układzie zamkniętym (bez demontażu), badanie metodą barwną stanu płyt (wszelkiego rodzaju wżerów, dziur czy mikropęknięć, których pojawienie się na powierzchni jest możliwe), próba ciśnieniowa metoda wodną lub wodorową badająca szczelność wymiennika, oględziny powierzchni w celu wykrycia ewentualnych resztek przepływających mediów na powierzchni płyt lub określenie stanu technicznego.

Regeneracja i konserwacja – czy jest to konieczne?

Nie da się uniknąć regeneracji czy konserwacji chłodnic płytowych. Jest to naturalny proces zużywania podczas użytkowania elementów urządzeń. Ślady tego zużycia dotyczą głównie uszczelek i płyt – wówczas powinno dokonać się ich wymiany. Nie zaszkodzi jednak dokonać również generalnych oględzin wymiennika, co pomoże określić, czy nie wystąpiły żadne inne czynniki negatywnie wpływające na jego funkcjonowanie i efektywność.