W jaki sposób segregować odpady?

lip 4, 2019 segregacja

W jaki sposób segregować odpady?

Segregowanie śmieci ma bardzo wiele zalet, głównie dlatego, że przyczyniamy się dzięki temu w większym stopniu do dbania o czystość naszego środowiska, w tym także powietrza. Dlaczego? Mniej śmieci trafia na wysypiska, a co za tym idzie, więcej odpadów może zostać ponownie odtworzonych, tj. mogą zostać poddane recyklingowi. W jaki sposób zatem segregować śmieci? Co zrobić z problematycznymi odpadami typu elektrośmieci, czy złom? Zobaczcie!

Skąd wziąć worki do segregacji?

Najczęściej mamy w naszych domach kosz na odpady, do którego wrzucamy wszystkie opakowania po produktach, obierki itd. Co ciekawe, dziś większość śmieci można segregować, dzięki temu „odpada” nam konieczność wynoszenia z domu ciężkiego kosza, pełnego odpadków. Do segregacji zwykle przeznaczone są specjalne worki, które dostaniemy, jeśli udamy się do naszego Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta. Jeżeli nie otrzymamy, zostaniemy poinstruowani, gdzie jest najbliższy punkt poboru. Najczęściej tego typu worki sprzedają instytucje, które zajmują się wywozem odpadów.

Co możemy segregować?

Segregować możemy praktycznie wszystko! Od papieru, przez szkło i plastik, po odpady bio oraz elektrośmieci. Mimo że dokładne odkładanie poszczególnych opakowań do konkretnych worków nieco zajmuje, sprawia, że pozostawiamy naszą planetę czystszą. Segregacja nie jest jednak trudna, wystarczy przygotować sobie worki w odpowiednim miejscu, w takim, do którego będziemy mieli łatwy dostęp i wrzucać odpady. Możemy także zakupić specjalny stelaż, do którego będziemy wsadzać konkretne worki. Ułatwi nam to sprawę.

Pamiętajmy jednak, by dokładnie czytać, co możemy, gdzie wrzucić. Warto przed rozpoczęciem segregacji dokładnie prześledzić kartę z rzeczami, które można wrzucać, a które nie. Do plastiku możemy wrzucać np. opakowania z pomidorów itp., jednak nie możemy pozostawiać tam folii. Pamiętajmy, aby tworzywo dokładnie opłukać przed wrzuceniem do worka, dzięki temu nie zacznie ono gnić. Do odpadów zmieszanych natomiast wrzucamy wszelkie produkty, które można poddać procesowi recyklingu. Dzięki temu zostaną natychmiast przerabiane na kolejne surowce.

Co z elektrośmieciami?

Mimo że możemy segregować metal i tworzywo sztuczne, pod żadnym pozorem nie utylizujemy tak elektrośmieci. Do tego służą punkty, zajmujące się zbieraniem odpadów tzw. komunalnych, zbiórki baterii, czy starych lekarstw (np. w aptekach) lub skup złomu. Do skupu złomu możemy zawieźć zwykle metale, ale także bardzo często akumulatory itp. rzeczy. Jeśli chcemy najpierw zaznajomić się z tego typu ofertą, możemy zajrzeć na stronę pro-ekometal.pl i sprawdzić, czy przyjmują tam takie przedmioty, na których utylizacji nam zależy. Co ciekawe, w takich miejscach odbywa się nawet skup kabli przesyłowych, które są wykorzystywane powszechnie w przemyśle elektrycznym i służą do budowy słupów z wysokim napięciem. Należy pamiętać, by przewozić tego typu odpady ostrożnie, aby nie wyrządzić sobie krzywdy.

Co daje segregacja? Przede wszystkim sprawia, że otoczenie jest czystsze i łatwiej poddać recyklingowi odpady wtórne. Bardzo często wiemy, jak segregować odpady podstawowe, typu plastik, metal, jednak problem pojawia się w przypadku segregacji złomu lub elektrośmieci.