Wentylacja obory oraz jej rola

lip 3, 2018 sprzęt
wentylacja

Wentylacja obory oraz jej rola

By zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki, należy zadbać o ich komfort cieplny. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zbyt wysoka temperatura może powodować między innymi stres u krów, co z kolei prowadzi do strat w hodowli. Lepiej jest więc zadbać o skuteczny system wentylacji, który zapobiegnie przegrzewaniu się zwierząt i zapewni im spokojny byt.

Jaką rolę pełni wentylacja obory?

Stosowanie wentylacji w oborze służy regulowaniu temperatury wewnątrz budynku, zapewnieniu odpowiedniej wilgotności powietrza, a także pozbywaniu się toksycznych gazów, takich jak amoniak, z pomieszczeń inwentarskich. Poza tym wentylacja obory sprzyja pozbywaniu się nadmiaru pary wodnej, pyłów oraz drobnoustrojów chorobotwórczych. Dzięki odpowiedniemu systemowi wentylacji zapobiega się również gniciu ścian, dzięki czemu konstrukcja budynku pozostaje bezpieczna. Latem odpowiednia wentylacja obory jest szczególnie konieczna, gdyż doprowadza świeże powietrze i zapewnia komfort cieplny zwierzętom. Więcej o tego typu wentylacji możesz przeczytać tutaj.

Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna

Istnieją dwa podstawowe typy wentylacji. Jest to wentylacja grawitacyjna, czyli inaczej naturalna, oraz wentylacja mechaniczna, tak zwana wymuszona. Jeśli wentylacja obory ma być skuteczna, dobrze jest umiejętnie połączyć oba te rodzaje. Na czym polega grawitacyjna forma wentylacji? Jest to system otworów w ścianach oraz w dachu, które działają na zasadzie różnicy temperatur. Dzięki odpowiednio przemyślanym rozwiązaniom tego typu następuje wymiana powietrza, które ochładza się i oczyszcza. O ile jednak tego typu sposoby sprawdzają się dość dobrze zimą, o tyle w trakcie upałów nie spełnią swojej roli. Warto zatem poza wentylacją naturalną mieć urządzenia, które poprawią przepływ powietrza latem. Dobre sprzęty mechaniczne przyczynią się bowiem do wywiewania zużytego, gorącego powietrza na zewnątrz budynku. Zastępują je zaś ochłodzonym, nawilżonym i świeżym powietrzem, które pozytywnie wpływa na kondycję zwierząt i ludzi przebywających w budynku. Przy dużej ilości zwierząt hodowlanych praktycznie nie da się uniknąć korzystania z wentylacji mechanicznej.