Zastosowanie ciągników rolniczych

sie 13, 2019 sprzęt

Zastosowanie ciągników rolniczych

Wieś jest bardzo specyficznym miejscem do życia i pracy. Uprawianie pola niewątpliwe jest zajęciem trudnym. Obecnie, co prawda wiele sprzętów ułatwia to trudne zadanie, jednak tak czy owak jest to ciężka praca.

Każdy z nas nie będąc rolnikiem kojarzy niektóre sprzęty i urządzenia. Dwa najczęściej spotykane to po pierwsze ciągnik rolniczy a po drugie kombajn. Dzisiaj skupimy się na zastosowaniu tego pierwszego. Wydaje się, że jest to najbardziej uniwersalny sprzęt rolniczy. Każdy kojarzy wygląd ciągnika, ta maszyna potrafi pomóc praktycznie w każdej pracy gospodarczej, polowej czy też w lesie. Ciągniki również są bardzo pomocne przy racach takich jak koszenie czy też porządkowanie trudno dostępnych terenów. Łatwo spotkać ja na łąkach czy też plażach wywożąc śmieci. Dodając odpowiednie oprzyrządowanie ciągnik jest w stanie spełniać bardzo różne funkcje. To powoduje, że śmiało można powiedzieć o nim jako najpopularniejszym sprzęcie rolniczym. Wart również zauważyć, że części do ciągników są łatwo i ogólnie dostępne.

Ciągnik na co dzień

Największą zaletą ciągników jest to że posiadają one swój własny napęd. Jest to bardzo istotne, gdy wyjedziemy na środek dużego pola czy tez wejdziemy głęboko do lasu. Każda praca w lesie czy na polu wymagając siły potrzebuje napęd, a ten ciągnik ma. Wydaje się to oczywiste, jednak wcale tak nie jest. Bardzo dużo urządzeń rolniczych wcale nie ma własnego napędu i są one zależne od innych, którymi można je przeciągnąć jak wspomniany ciągnik. Jako przykład możemy podać pług, który służy do orania pola. Sam w sobie nie ma on napędu i wykorzystuje napęd z ciągnika. Takich części do ciągników jest więcej. Najpierw pługiem i ciągnikiem przygotowujemy pole do siewu a potem podczepiając oprzyrządowanie do oprysków możemy spryskać nasze rośliny niezbędnymi dla nich środkami i nawozami. Na dużych polach trafiają się opryskiwacze samojezdne, jednak w przypadku mniejszych areałów zdecydowanie najczęściej jest stosowana forma przypięcie opryskiwacza do ciągnięcia.

To jeszcze nie wszystkie możliwości, jakie oferuje nam ciągnik. W polu ciągnik będzie przydatny również przy takich pracach jak rozwożenie i rozrzucanie nawozów oraz podczas zbierania produktów rolnych. Ciągnik możemy również zmienić w koparkę czy też spychacz. Jednak jeżeli się zastanowimy, to chyba najczęściej ciągnik kojarzy nam się z tym, że podpięta jest do niego przyczepa. Na przyczepie można przewozić najróżniejsze towary jak chociażby płody rolne czy też drewno z lasu lub skoszoną trawę. W dzisiejszych czasach raczej ciężko byłoby prowadzić gospodarstwo bez ciągnika.

Podstawowe typy ciągników

Zależnie od zastosowania, miejsca gdzie mają ciągniki pracować można podzielić je na kilka typów. Najczęściej spotykane ciągniki to zdecydowanie ciągniki kołowe. Idealnie nadają się do prac polowych i transportowych.

Drugim typem są ciągniki gąsienicowe, które mogą poruszać się po trudnych terenach z błotem. Trzecim typem jest połączenie tych dwóch rodzajów.